Irena Wiszczor

T U N E Z J A

Moja podróż do tego kraju była związana z wypoczynkiem oraz , o ile możliwe, również zwiedzeniem stolicy TUNISU i słynnej KARTAGINY. Miejscem wypoczynku był kurort nad brzegem morza śródziemnego HAMMAMET. Mój pobyt przypadał na koniec pażdziernika co zbiegło się z możliwością przedłużenia lata. Tempetatury wyjątkowo w tym roku sięgały nawet do 34 stopni , co umożliwiało korzystanie z kompieli morskich, słonecznych i innych atrakcji związanych z przedłużającym się latem.

HAMMAMET to miasto jak już wspomiałam położone nad morzem śródziemnym na przylądku BON słynącym z upraw jaśminu i hibiskusa. Jest to najstarszy i największy ośrodek turystyczny Tunezji. Bogata baza hotelowa, piękna marina, piękne plaże i turkusowe morze.

H O T E L miejscem mojego pobytu w HAMMAMET był hotel PARADISE PALACE położony bezpośrednio przy plaży na dość dużym obszarze z dobrą kuchnią oraz z wieloma atrakcjami turystycznymi

T U N I S Niestety brak czasu nie pozwolił na zwiedzanie Tunisu szczegółowo. Z tego względu zwiedziłam tylko centrum tego miasta a szczególnie główną ulicę noszącej nazwę pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji – Habiby Bourguiby.

KARTAGINA – położona jest na wschodnim wybrzeżu morza Śródziemnego w Zatoce Tuniskiej . Miasto to założożyli Fenicjanie w 814 roku p.n.e , stało się afrykańską potęgą antycznego świata. Dzięki swoim wpływom i bogactwu Kartagina z miasta przerodziła się w prawdziwe imperium na rozległym terenie. Czas swietności kończy się z rozpoczęciem konfliktu kartaginsko- rzymskiego / wojny punickie/. Miasto zostaje spalone. Z uwagi na dogodny potencjał strategiczny rzymianie w 44 roku n.e ponownie odbudowali miasto w tym samym miejscu. Jednakże trzy wojny punickie doprowadziły ostatecznie do upadku i zniszczenia Kartaginy. Dzisiejsza Kartagina to rozrzucone ruiny na dość dużym terenie gdzie znajdują się muzeum narodowe. Możemy tu oglądać nadpalone ruiny pałaców, amfiteatrów, termy Antoniusza. Nieopodal znajduje się katedra Św. Ludwika wybudowana w XIX wieku. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od wzgórza BYRYSA.

Atrakcyjne są TERMY ANTONIUSZA położone nad samym morzem. Zachowały się przede wszystkim fundamenty. Ich powierzchnia to około 3,5 ha co wskazuje jak ogromne było to miasto.

« z 2 »

Zwiedziłam również urokliwe miasteczko SIDI BOU SAID. Miasteczko to położone jest w sąsiedztwie Kartaginy. Szczyci się biało- niebieskimi domkami które wznoszą się na wzgórzu nad brzegiem morza. Podziwiać można tu niebieskie ozdobne kraty na oknach, różowe bugenwille i woluty a kutego żelaza oraz cudowne widoki .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + jedenaście =