Irena Wiszczor

K R E T A

to grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą wyspą grecką. Stolica wyspy to Heraklion.  Zachwyciłam się  wyspą z uwagi na przepiękne krajobrazy które tworzą skaliste wybrzeża przeplatane jasnymi plażami. Administracyjnie Kreta podzielona jest na cztery regiony.  Chania, Retimno, Heraklion i Lasiti. Pierwsze osadnictwo na  Krecie datuje się 6000-3100 p.n.e. Od 3000 p.n.e. rozwija się kultura minojska. Różne koleje historycznego przeobrażania i podbojów doznawała Kreta. Była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego , była pod panowaniem Wenecjan, następnie była pod rządami Osmańskimi , Turków i Egipcjan. W 1913 roku została włączona do Grecji.

Stałym miejscem mojego zakwaterowania na wyspie był hotel Panorama Butic Village. Hotel był położony w wyższej części wyspy, dalej do plaży. Widoki z tarasów były przepiękne.

Do plaż można było dojechać busem lub spacer około 20 minutowy /coś dla zdrowia/. Plaże położone w urokliwych zatoczkach , ciepła woda / a było to pod koniec września/, o niezliczonych odcieniach turkusu. Usytuowane przy małych zabudowanych  osadach / Agia Pelagia i Ligargia/ z kompleksem restauracynym, kawiarniami, markietami spożywczymi oraz innymi ciekawostkami pamiątkarskimi typowo greckimi. I tu na szczególną uwagę zasługują wyroby z ceramiki .

Podczas mojego krótkiego pobytu zdołalam zwiedzić najważniejsze miasta Krety jak Chania, Retimno , Heraklion i oczywiście z wizytą w Knossos.

Ruiny pałaców minojskich w KNOSSOS  to największa atrakcja turystyczna. Miasto te położone około 6 km. od stolicy Krety-  Herlakionu. Fragment ruin pałacowych został odkryty w 1878 roku. Wykopaliska na wielką skalę rozpoczęto dopiero w 1899 roku przez Arthura Evansa. Odsłonięto wtedy rozległe ruinu pałacu pochodzące z okresu 2000-1400 p.n.e. /kultura minojska/ zwane jako pałac Minosa lub labiryntem kreteńskim. Ustalono że sam pałac był wielokrotnie przebudowany oraz przypuszcza się że uległ częściowym zniszczeniu podczas trzęsień ziemi. Zabudowa była dostosowana do warunków terenowych /parę poziomów/. Obecnie ruiny pałacu udostępnione są zwiedzającym , a pochodzące z niego freski /fragmenty/ i inne zbiory znajdują się w Muzeum Archeologiczny w  Herlakionie.

« z 2 »

HERAKLION  to stolica wyspy Krety , leży w pobliżu ruin pałacu w Knossos Historia tego miasta wiąże się ścisle z historią całej wyspy. Zabytki i miejsca warte odwiedzenia to:

–średniowieczna forteca wenecka mieszcząca się w porcie

–fontanna Morosimi wybudowana w 1928 roku

–uliczki starego miasta

–no i oczywiście muzeum archeologiczne

CHANIA jest to drugie co do wielkości miasto na Krecie /dawna stolica  w latach 1898-1971/. Miasto zostało założone przez Wenecjan. Na szczególną uwagę zasługują:

-latarnia morska

-port wenecki, zbudowany w XIV wieku

-stare miasto z zespołem budowli z okresu panowania wenecjan

-meczet janczarów w porcie

-hala targowa

-kościół grecko-ortodoksyjny Świętego Mikołaja

« z 2 »

RETIMNO to trzecie pod względem wielkości miasto na Krecie. Bardzo duży wpływ na miasto miała okupacja turecka , która trwała aż do 1897 roku. Za czasów panowania turków wygląd miasta diametralnie zmienił się i wyglądał na typowo muzułmańskie.Większość kościołów zburzono lub przekształcono w meczety. Po 1923 roku to jest po podłączeniu Krety do Grecji  wysiedlono ludność turecką a w ich miejsce przybyła ludność grecka / prawosławna/ . Retimno jest jednym z głównych ośrodków nauki i sztuki. Miasto te zamieszkują artyści i intelektualiści, jak również jest bardzo przyjazne dla turystów . Nocne życie w tym mieście trwa do póżnych godzin nocnych, Warto zobaczyć: Fortecę i port z latarnią, fontannę RIMONDI /1629/, stare miasto z zespołem budowli wzniesionych w okresie panowania tureckiego i weneckiego

« z 2 »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwanaście + dwanaście =