Irena Wiszczor

Nowy Jork

Mieszkam na Brooklynie razem z moją  siostrą Krystyną.   Tutaj życie tętni i pędzi szybkością światła. Nie ma czasu na sen. Nowy York jest najbardziej odwiedzanym miastem przez turystów. Wiele miejsc i zabytków jest  bardzo słynnych  i chętnie fotografowanych. Największymi atrakcjami turystycznmi są:  Word Trade Center,Time Square,Metropolitan Opera,Teatry Brodwayu, wieżowce, mosty, parki,przemysł rozrywkowy, muzea.

Manhattan

Najlepszą formą zwiedzenia jest poprostu wykupić parodniowy Sightseeing / wycieczka odkrytym autobusem dookoła miasta /. Natomiast jeżeli jesteś stałym rezydentem to poznanie atrakcji turystycznych można dawkować  stopniowo zależnie od posiadanego czasu. To jest mój sposób.

« z 2 »

Mosty

Nie ma chyba na świecie miasta z taką ilością mostów, jest około 200. W/g mojej opini najsłynniejsze są Brooklyn Bridge i Verrezano. Brooklyński Most zna każdy. To prawdziwa ikona miasta. Długości 1834m łączy Brooklyn z Manhattanem. Niejednokrotnie przejeżdzałam przez ten most ażeby dostać się do New Jersy. Zdecydowałam się również na przejscie jego. Był to dość długi spacer. Jak widać na zdjęciach dla innych ludzi przejscie mostu jest jakąś formą pokuty lub zakładu /przejście na czworaka jak pies lub łoże z lodu/.

Verrezano wybudowano w 1964 roku 1298m łączy Brooklyn ze Staten Island.  Przy moście ciągnie się aleja spacerowa wzdłuż wody, dość licznie odwiedzana przez rowerzystów ,biegaczy i spacerowiczów.Świeże powietrze zachęca do posiedzenia na ławce.

Nowojorskie Narodowości

Nowy York to mieszanka kultur z całego świata. Każda większa nacja ma swoje dzielnice. I tak na przykład Greenpoint-Brooklyn  w większości zamieszkana jest przez polaków. Chinatown-Manhattan, zamieszkuje około 150 tyś  amerykanów chińskiego pochodzenia . Little Italy-Manhattan dość duża aglomeracja włochów zamieszkuje.Boro-Park oraz Williamsburg-Brooklyn zamieszkane są przez żydów ortodoksyjnych. Harlem-Manhattan najsłynniejsza dzielnica murzyńska. Brighton Beach-bardzo duża aglomeracja rosjan.Sanset Park- Latynosi itd

« z 2 »

Brooklyn

Brooklyn w stanie Nowy York o nazwie Kings /county/ jest najbardziej zaludnionym okręgiem. Dzielnica ta to sypialnia dla pracujących na Manhattanie.  Brooklyn słynie z dużej ilości parków, skwerów,placów zabaw.Znajduje się tu też drugie co do wielkości muzeum  / po metropolitan/ oraz podziwiany urokliwy botaniczny ogród. Wykorzystane zostało nabrzeże od stronu zatoki na stworzenie oazy zieleni, skwerów wypoczynkowych,placów zabaw,placów do uprawiana sportów.Teren ten nazwano „Brooklyn Bridge Park”

« z 2 »

Brooklyn-Botaniczny Ogród

Brooklyn-Coney Island

Tylko 5 minut samochodem od mojego domu. Kocham plaże, kąpiele. Możecie mi pozazdrościć.

Święta Bożego Narodzenia w NY

Jak w każdym miescie przed Świętami są piękne dekoracje, Nowy York wyróżnia się jedynie coroczną wielką choinką przy placu Rockefeller Center . Jest to wielka atrakcja dla turystów jak i dla nowojorczyków.  Tłumy zwiedzających są przeogromne , przedostać się bezpośrednio do choinki było niemożliwe.

Metropolitan Muzeum

Rok 2019 miesiąc kwiecień odwiedziłam ponownie Metropolitan Muzeum. To słynne muzeum może się poszczycić wspaniałymi eksponatami . Na zwiedzanie należy poświęcić  dość znaczną ilość godzin i dni. Ogrom tych wspaniałości jest znaczny.

« z 2 »

  • Iwonka bez ogonka, 22 listopada 2017, 18:13

  Odpowiedz

  Hej mama, czemu nie zaglądasz na stronę? Masz tyle komentarzy. Jesteś administratorem! 🙂

  1. Odpowiedz

   nie wiem czy powinnam odpowiedać w języku polskim czy angielskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × jeden =