Irena Wiszczor

WYSPY KANARYJSKIE

Wyspy Kanaryjskie to Archipelag składający się z siedmiu głównych  wysp oraz szejściu mniejszych,  które w zasadzie są niezamieszkane lub zamieszkane okresowo. Ja odwiedziłam jak narazie tylko Teneryfe i Lanzarote, pozostałe wyspy mam zamiar odwiedzić w niedalekiej przyszłości. Wyspy Kanaryjskie są pochodzenia wulkanicznego, były dawniej uważane za wyspy szczęśliwe. Pogoda praktycznie dopisuje przez okrągły rok z małymi zmianami. W 2021 roku zwiedziłam Gran Canarię. Co uwidoczniłam. Jestem zachwycona  atrakcjami turystycznymi wyspy.

Lanzarota

To wyspa najbliżej położona Europy. Jej krajobraz jest bardzo specyficzny, jest to zasługa rozsianych po wyspie około 300 stożków wulkanicznych. W/g koncepcji słynnego architekta Cesaro Marvique ukształtowana została zabudowa wyspy Lanzarote. W myśl tej koncepcji zabudowa musiała być niska . Przyczynił się on też do stworzenia słynnych jaskiń Cueva de los Verdes i Jomeas del Aqua oraz Parku Narodowego Timanfaya

Jaskinia Jomeas del Auqa

Zachwyca swoją pomysłową architekturą . Baseny wodne . Akwen wodny z krabami albinosami. Tarasy gdzie można posilić się oraz audytorium gdzie odbywają się koncerty symfoniczne dla 600 osób  i wiele innych atrakcji.

Park Narodowy Timanfaya

Tu wyrażnie widać wulkaniczne pochodzenie wyspy. Dymiący wulkan, parząca ziemia nawet kurczaka można upiec na wulkanicznym grilu bez rozpałki, jakie to wygodne.

Playa Blanca

Mieszkałam w dość sympatycznym hotelu w Playa Blanca. Studio w niskich domkach z wszelkimi wygodami,kompleks basenów przy hotelowych przeogromny, wyżywienie dość znośne.

« z 2 »

Teneryfa

Teneryfę odwiedzałam bardzo dawno. Podczas mojego pobytu mieszkałam w hotelu położonego na południu wyspy  w Playa de las Americas. Brak mi aktualnie zdjęć z tego okresu. Muszę poszukać. Wyspa nie jest  duża w zasadzie zwiedziłam ją całą.  Jedną z głównych atrakcji jest Park Narodowy Tide z jej głównym szczytem wulkanicznym Pico del Tide wysokości 3718m n.p.m.

Grand Canaria

Wyspa na Oceanie Atlantyckim należąca do Hiszpani będąca częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Stolica wyspy to miasto Las Palmas. Gran Canaria jest trzecią co do wielkości i drugą co do ludności wyspą archipelagu. Wyspa ma okrągły kształt z masywem górskim pochodzenia wulkanicznego w centrum wyspy. Najwyższy punkt wysoy to Pico de las Nieves/1949 m npm/ . Stolica leży na północno wschodnim krańcu Gran Canarii przy niewielkim półwyspie. Miasto można podzielić na starówkę i dzielnice bardziej nowoczesne. Słynna dzielnica Vegeta to stare centrum Las Palmas. Jest to perełka architektoniczna. Tam znajduje się większość muzeów, Katedra Św. Anny z XVI wieku oraz kamienice szlacheckie w stylu neogotyku

« z 2 »

Oprócz stolicy głównym centrum turystycznym wyspy są trzy połączone miejscowości Maspalomas, Playa del Ingles i San Agustin. MiejscowoSci te położone są na południu wyspy, wzdłuż lini brzegowej . Bogate zaplecze hotelowe

« z 2 »

Z wielu atrakcji turystacznych wyspy można polecić zwiedzenie ; portu /Puerto de Mogan / , punktu widokowego / Mirador del Balcon/ , kamienne formacje/Rainbow Rack/ , wydmy /Dunas de Maspalomas/ , latarnia / Faro de Maspalomas/

Puerto de Mogan to malownicza wioska rybacka i popularna marina gminy Mogan. Kanały łączące marinę z portem rybackim sprawiły że zyskały one przydomek „Mała Wenecja”. Jest to najpiękniejsze miasto na Gran Canarii. Puerto de Mogan to miasto w kwiatach

Punkat widokowy znajduje się przy zachodnim skrajnym punkcie wyspy na szczycie wysokich nadmorskich klifów nazwanych ” Ogonem Smoka”

Kamienne formacje z wieloma kolorami, inaczej nazwane tęczowe kamienie /Rainbow Cocks /, położone są około 20-25 minut od portu de Mogan. To jedna z turystycznych atrakcji.

Słynne wydmy w Maspalomas zajmują ogromny obszar ponad 400 ha, rozciągają się wzdłuż oceanu na długość 6 km . To wielki park przyrody. Widok wydm jest imponujący. Powstały z naniesionego przez morze wapiennego piasku, korali, muszli.

    • Iwona, 3 marca 2023, 10:50

    Odpowiedz

    Piękne zdjęcia. Bardzo podoba mi się Mała Wenecja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwanaście + 11 =