Irena Wiszczor

SZCZECIN

miasto w którym spędziłam większą część mojego życia. Osowo /patrz mój blog/ jest jedną z dzielnic Szczecina. Szczecin  położony jest w części północno-zachodniej Polski, 15 km od granicy niemieckiej, 100km w lini prostej od Berlina i 100km od morza Bałtyckiego. Miasto  zamieszkuje okolo 400 tys. mieszkanców.

Miasto jest ośrodkiem turystycznym z dużą liczbą zabytków. Historia miasta Szczecina jest bardzo bogata. Przez lata miasto  bylo pod kilkoma rządami / szweckimi. niemieckimi, polskimi a nawet i francuskimi/. Wielokrotnie miasto  zmieniało swoją nazwę.

Najciekawsze obiekty architektoniczne w Szczecinie można znaleść na Wałach Chrobrego /barok,secesja,modernizm/. Zabudowę Wałów Chrobrego uzupełniają tarasy widokowe ze schodami.

Szczecin stanowił siedzibę Książąt dzięki czemu powstał zamek Książąt Pomorskich. Renesansowy zamek jest usytuowany na wzgórzu zamkowym w sąsiedztwie rzeki Odry. Był on historyczną siedzibą rodu Gryfitów władców Książąt Pomorskich. Początki zamku sięgają 1346 roku. Uległ on przez lata dewastacjom oraz wszelkimi dokonanymi generalnymi przebudowaniami. Aktualnie w zamku działają różnorodne instytucje kulturalne.

U stóp wzgórza zamkowego znajduje się Stare Miasto. Jest to urokliwe miejsce dla zwiedzający, miejscem odpoczynku.

Szczecin szczyci się niezliczoną ilością zabytków / kościoły , ratusze,gmachy pocztowe/. Jedną z wyróżniających się budowli jest Bazylika Św. Jakuba. Godne uwagi są też inne kościoły o średniowiecznym rodowodzie.

Centrum Szczecina charakteryzuje się wielkimi rondami i ulicami, wzdłuż których stoją prześliczne eklektyczne kamienice. Ten układ urbanistyczny /gwieżdzisty/ porównuje się do zabudowy Paryża. Nie można zapomieć że Szczecin to miasto portowe. Szczyci się też współczesna zabudową /należy tu wspomnieć o nowej Filharmoni Szczecińskiej/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

six + 7 =