Irena Wiszczor

N I E M C Y – R F N

Kraj niesamowitych atrakcji turystycznych. Z uwagi na krótki czas pobytu na terenie Niemiec, zaplanowaliśmy zwiedzić cztery zamki w Bawarii oraz okolice Jeziora Bodeńskiego. Takie były założenia, ale nie wzieliśmy pod uwagę niesprzyjających warunków atmosferycznych /ciągły deszcz i gęste mgły/. Zdołaliśmy tylko zwiedzić dwa zamki oraz prześliczne miasto ULM. Nie zbyt duże osiągnięcie, szczególnie biorąc pod uwagę że w Niemczech jest ponad 20.000 zamków, twierdz, fortec i pałaców.

Zamek Neuschwanstein i Hohenschwangau są położone na terenie Bawarii niedaleko Fussen w miejscowości Schwangau.

Zamek Hohenschwangau

został zbudowany przez króla Maksymiliana II Bawarskiego. Styl architektoniczny – neogotyk. Rozpoczęto budowę 1833 roku zakończono w 1837 roku. Zamek był letnią rezydencją króla Maksymiliana i jego żony Marii Fryderyki Pruskiej oraz dwóch jego synów Ludwika II i Ottona. Po śmierci Marii zamieszkał zamek Luidpold Bawarski a po jego śmierci w 1912 roku zamek otwarto jako muzeum. Obecnie zamek jest odwiedzany przez około 300 tysięcy turystów z całego świata.

Zamek Neuschwanstain / Nowy Kamień Łabędzi /

to jeden z najbardziej malowniczo położonych pałaców w całej Europie, Zamek powstał dla króla Bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha /syna Marii/. Nazwany zamkiem ” bajką”. Architektura i wystrój wnętrz to romantyzm eklektyczny z XIX wieku.  A sama budowla jest jednym z najważniejszych dzieł historyzmu. Dziś zamek  jest jedną z najczęściej odwiedzą niemiecką atrakcją. Wystrój pałacu jest niemal bajkowy. Zgodnie z przepisami brak możliwości zrobienia zdjęć wnętrza zamku – można tylko popatrzyć.  Zdjęcia widokowe też niezbyt udane w związku z pogodą- bardzo gęsta mgłą.  Dotarcie do mostu „Marienbrucke ”         skąd rozpościera się przepiękny widok na zamek był bezowocny.  Należałoby odwiedzić zamek jeszcze raz i to we właściwą pogodę.

« z 2 »
ULM

to miasto uniwersyteckie na prawach powiatu /Ulmo/. Przez Ulm przepływa rzeka Dunaj. Większa część Ulm leży na lewym brzegu Dunaju  czyli na terenie należącym do landu Bodena-Wirtembergii.  Na prawym brzegu Dunaju leżą tylko cztery dzielnice /Neu Ulm/ i ten teren należy do landu  bawarskiego.  Dunaj tu stanowi granicę pomiędzy landem Bawarii i Bodeni-Wirtembergii. Dokładnie miasto jest położone w miejscu gdzie do Dunaju wpływa rzeka Iller i Blau na skraju Jury Szwabskiej.Ulm słynie nie tylko z kościoła Ulmer Munster którego iglica mierząca 161,53m jest najwyższą na świecie i jako miejsce urodzenia Alberta Einsteina ale również urzekającą dzielnicą Ulm zwaną Fischerviertel  oraz część miasta wzdłuż Dunaju z charakterystecznymi ścianami domów z tak zwanego muru pruskiego oddalone od siebie kanałami.

« z 2 »
Katedra Ulmer Munster

to miejska katedra stylu gotyckiego z najwyższą wieżą.  768 stopni należy pokonać ażeby ujrzeć piękne widoki. Budowę tej katedry rozpoczęto w 1377 roku ale zakończono jej budowę dopiero w XIX wieku. Wnętrze również zachwyca przepięknym wystrojem, obrazami, rzeżbami.

« z 2 »

    • Iwonka, 31 października 2020, 01:21

    Odpowiedz

    Bardzo ładne zdjęcia. Piękne, malownicze widoki i zaczarowane, stare zamki. Następnym razem jadę z Wami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzynaście − 7 =