Irena Wiszczor

GDAŃSK

Jest to miasto wchodzące w skład TRÓJMIASTA /czyli Gdańsk , Sopot, Gdynia/.  Jak już wcześniej wspomiałam Sopot to moje rodzinne miasto /patrz mój blog- Sopot/.  Gdańsk tak jak i pozostałe miasta Trójmiasta leżą nas Morzem Bałtyckim. Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Miasto te położone jest nad Zatoką Gdańską u ujścia rzeki Motławy do Wisły.

Gdańsk stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Istotne zabytki Gdańska znajdują się na Głównym Mieście /Ratusz Główny Miasta, Kościół Św. Katarzyny, zabytki wzdłuż ulicy Długiej czyli Drogi Królewskiej/. Zabytki architektoniczne pochodzą z różnych okresów. Można je zaliczyć do budowli gotyckich. renesansowych. barokowych.

« z 2 »

Dawniej jak i obecnie Gdański jest uznawany jako jedno z najbardziej rozwiniętych miast w Polsce. Jest też największym portem, oraz największą prywatną stocznią w Polsce.  A oto kilka zdjęć zabytkowego portu.

Gdańsk-port

Gdańsk jest dużym ośrodkiem gospodarczym. Posiada również bogate życie kulturalne i edukacyjne. Starałam się podczas moich wędrówek po ulicach Gdańska uchwycić  najważniejsze miejsca i zabytki. Na szczególną uwagę w/g mnie zasługuj ostatnio otwarte Muzeum II Wojny Światowej o dość dyskusyjnej architekturze  i Kościół Św. Brygidy.

Kościół Świętej Brygidy wyróżnia się pięknym ołtarzem powstałym z datków parafian. Ołtarz stworzony jest z bursztynu. Zdjęcia nie oddają w pełni piękna tego artyzmu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × trzy =