Irena Wiszczor

A L B A N I A

poraz pierwszy skierowałam swoje zainteresowania podróżnicze w kierunku Albani. Zwiedziłam część Riwiery Albańskiej, a w szczególności miejscowości znajdujące się w okolicach kurortu SARANDA, Albania dopiero niedawno zaczęła się otwierać na świat i odkrywać przed nami swoją dziewiczą przyrodę, antyczne ruiny, urokliwe miasteczka oraz odmienną kulturę.

SARANDA

to miasto w południowej Albanii . położone nad Morzem Jońskim, na wprost wyspy greckiej KORFU. Saranda nie posiada lotniska i stąd ażeby dostać się do tej części Albanii zazwyczaj korzysta się z lotniska na wyspie greckiej Korfu. Promem a raczej wodolotem z wyspy Korfu do Sarandy podróż trwa około 1,5 godziny . Jedynym utrudnieniem jest brak zbieżności godzin przylotu i odlotu samolotu z godzinami pracy promu. Powoduje to konieczność pozostania na wyspie Korfu niejednokrotnie 24 godziny a nieczasem i 48 godzin.

Miasto Saranda położone jest na skalisto , wapiennych stokach opadających do morza. Chociaż miasto te nie jest jeszcze w pełni przygotowane na przyjęcie turystów /ciągle w budowie/ to jest najchętniej odwiedzanym miastem nadmorskim w Albanii.  Saranda w ciągu dnia to spokojne. senne miasto, wiele pubów, knajp, restauracji, dużo miejsc do nocnej zabawy. Deptak około 1,5 km wzdłóż morza na którym życie tętni dopiero wieczorem.

Saranda jak już wspomiałam to ciągle miasto w budowie, być może za kilka lat dorówna innym wspaniałym kurortom. W Sarandzie brak szerokich, piaszczystych plaż. Polecena jest miejscowość  Ksamil. Ksamil to perła albańskiej natury słynąca z pięknych, czystych plaż.

Polecam również zwiedzenie zamku LEKURESI – położony na wzgórzu u stóp Sarandy. Aktualnie jest tam restauracja. Jednakże nie należy omijać to miejsce ze względu na zachwycające widoki.  Z tarasu widokowegp rozpościera się cudowna panorama na morze jońskie, góry i wyspy,

Godnym również polecenia są miejscowości:

–GJIROKASTRA – wpisana na listę UNESCO „miasto – muzeum” w którym urodził się Enver Hodża /były prezydent/

— miejscowości wzdłuż wybrzeża od Sarandy w kierunku Himery.Czyli tak zwana Riwiera Albańska,

–BUTRINTI to starożytne- portowe miasto datujące się od wieku p,n,e, Miasto również wpisane  na  listę

UNESCO. Zwiedzanie tego miasta odbywa się zgodnie z poniższym planem.

Stacja 1 – Wenecka wieża zbudowana w 15-16 wiek

-„-       2 – Świątynia z 4 wieku p.n.e.  poświęcona bpgu Asklepiosa

-„-      3 – Starożytni teatr z 3 wieku n.e.

-„-      4 – Ruiny łażni rzymskiej 2 wiek n.e.

-„-     5 – Agora/Forum – cywilno-handlowy centrum miasta.

-„-     6- Gimnazium- możliwe że była to świątynia pogańska póżniej przerobiona na kościół.

-„-     7 – Ruiny rzymskiego domu z 5 wieku n,e, przerobiony   na pałac z trójkątnym pokojem

obiadowym/Trikonk pałac.

-„-     8 – Baptysterium z 6 wieku n,e, z mozajkową podłogą.

-„-     9 – Fontanna z 2 wieku n,e, poswięcona Nimfom.

-„-   10 – Wielka Bazylika- poświęcona kultowi wczesnego okresu chrześcijańskiego zbudowana w 6 wieku n.e.

-„-   11 – Jeziorna Brama -jest idealną bramą hellenistyczną- zbudowana w 4 wieku p.n.e.

-„-   12 – Brama Lwów- inne brama zbudowana w średniowieczu.

-„-   13 – Akropol założony na wzgórzu. Datuje się  z 8 wieku p.n.e.

-„-   14 – Wenecki Pałac z 14-16 eirk n.e.

-„-   15 – Muzeum starożytnego miasta BUTRINTI

« z 2 »

Niezapomianym przeżyciem jest zobaczenie jednej z największych atrakcji przyrodniczych jakim jest „BŁĘKITNE OKO „.

Błękitne oko /Blu Eye / to naturalny cud Matki Natury. Ze zródła o głębokości około 45 m bije krystalicznie czysta, lodowata woda. Kolory zródła zmieniają się w zależności od głębokości od granatu do błękitu i zieleni aż po czystą biel. Zródło te znajduje się niecałe 30 km od Sarandy i jest jednym z 18 zródeł na tym terenie i zapewne najbardziej widokowym. Zdróło te jest również początkiem rzeki Bistricy, która przez jezioro Butrinti wpada do Morza Jońskiego.

Mały staw który utworzył się wokół zródła, wypełniony jest błękitną , kryształową, czystą,bulgocącą wodą która cały czas wypychana jest spod skał. Koloryt daje wrażenie niebieskiego oka. Krążą różne legendy .

Aktualnie „niebieskie Oko” jest dostępne dla turystów za czasów komunizmu było tylko odstępne dla wybranych. Trzeba przyznać że miejsce jest magiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + osiemnaście =