Irena Wiszczor

WłOCHY— I T A L Y

Poraz pierwszy zwiedziłam Włochy w celu specjalnie turystycznym. Jak do tej pory przebywałam w tym państwie na wczasach wypoczynkowych lub tranzytem. Jest to państwo które może się poszczycić wieloma sławnymi zabytkami . W trakcie tej podróży zwiedziłam tylko i aż Wenecję i Mediolan.

WENECJA -VENICE Niezapomiane przeżycia które się doznaje oglądając te przepiękne miejsca. Już sam rejs tramwajem wodnym do centrum Wenecji pozostawia w pamięci na zawsze niespotykane widoki.

« z 2 »

WENECJA to perełka architektoniczna . Zabytki tworzą unikalny zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, jak również są uznawane za jedne z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości, Jest to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim

« z 2 »

PLAC ŚWIĘTEGO MARKA znajduje się w najstarszej części Wenecji. Historia jego zaczyna się od X wieku i wiąże się z budową Bazyliki Świętego Marka. W XII wieku został powiększony do obecnej wielkości. Ograniczają go budynki pałacu DOŻÓW. Na przeciwko Bazyliki znajduje się budynek noszący nazwę ” Skrzydło Napoleona”. Budynek ten łączy ze sobą Starą i Nową Prokurację. Do budynku Starej Prokuracji przylega wieża zegarowa. Przy Nowej Prokuracji znajduje się dzwonnica Świętego Marka. Większość budynków została zbudowana w XVI wieku. W budynku Nowej Prokuracji aktualnie znajdują się liczne kawiarnie

BAZYLIKA Świętego Marka to jedna z najsłynniejszych kościołów chrzścijańskich świata, jest to również efekt pracy wielu pokoleń, artystystów i hojności Dożów Weneckich. W architektonicznych detalach widzi się różnorodność stylów . Wnętrze Bazyliki wypełnione jest olbrzymimi dziełami sztuki

« z 2 »

Jak już wyżej wspomiałam Wenecja to miasto mostów. Wyróżnia się tu słynny MOST WESTCHNIEŃ. Jest to most zaprojektowany przez Antonia Contina budowę jego ukończono w 1614 roku. Łączy on ścianę wschodnią pałacu Dożów z budynkiem dawnego więzienia. Styl barokowy. Na zewnątrz zdobi go płaskorzeżba z postacią sprawiedliwości i herb doży w części dolnej dekoracja z masek.

Most RIELTO – to najstarszy most nad kanałem /Canal Grande/ łączy brzeg Riva del Vin i Riva del Ferro.

MEDIOLAN– MILAN

to miasto i gmina w północnych Włoszech to również stolica prowincji i regionu Lombardii. Położona pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Pad i Alpani. Mediolan to drugie co do wielkości miasto we Włoszech /po Rzymie/ Miasto to może się poszczycić wieloma niespotykanymi zabytkami. Należałoby spędzić wiele dni ażeby je zwiedzić. Ja podczas mojej krótkiej podróży zdołalam zwiedzić w Mediolanie tylko pałac Sforców, słynny plac „piazza del Duomo” ze słynną katedrą i galerią Emanuele, piazza della Scala z teatrem La Scala i „piazza Marcanti” plac kupców. Co uwidoczniłam na załączonych zdjęciach. Mam nadzieję że jeszcze nie raz będę miała sposobność odwiedzić Mediolan , chciałabym zwiedzić słynną Bazylikę Santa Delle Grazie która podczas mojej obecności była niedostępna dla turystów.

Najważniejszym punktem Mediolanu jest plac katedralny / piazza del Duomo/ gdzie znajduje się imponująca katedra „Narodzin Św. Marii” bardziej znana jest pod nazwą DUOMO. Gotycka marmurowa katedra to jedna z najbardziej znanych i największych budowli na świecie. Oprócz stylu gotyckiego można zauważyć również formy barokowe i neogotyckie które pojawiają się w czasie przebudowy w 1858 roku. Katedra była wielokrotnie przebudowywana na jej obecnym miejscu były inne budowle burzone i ze zmianami odbudowywane. W katedrze do dziś zamiast liturgii rzymskiej używa się rytu ambrozjańskiego . Duomo /katedra/ di Milano była budowana przez sześć wieków /582 lata/ Budowę rozpoczęto w 1386 roku. Katedra jest w kształcie krzyża łacińskiego. Całość pokryta jest rzeżbionymi elementami architektonicznymi przedstawiającymi kwiaty, owoce,zwierzęta oraz 3400 figur.

Drugim słynnym obiektem znajdującym się na placu jest GALERIA Wiktora Emanuela II To jedna z największych atrakcji miasta jak również jest to najstarsze centrum handlowe we włoszech oraz jedna z najpiękniejszych galerii świata. Zaprojektowana w 1861 roku a realizacja jej zajęła całe 12 lat. Zachwycają przepiękne dekoracje ścienne i sufitowe. Aktualnie to tutaj swoje siedziby mają wielcy kreatorzy mody włoskiej i światowej, artyści wszelkiej maści , drogie sklepy, kawiarnie, hotele.

Po północnej stronie galerii znajduje się PIAZZA DELLA SCALA przy której stoi teatr LA SCALA . Na środku placu stoi pomnik Leonarda da Vinci. Piazza Dell Scala to nie tylko słynny teatr ale również dwa ważne zabytki Pałac Marino PALAZZO MARINO w którym aktualnie znajduje się siedziba urzędu miasta oraz muzeum GALERIA D- ITALIA.

Na załączonych zdjęciach też pokazany jest Plac Kupców PIAZZA MERCANTI który od 1228 roku aż do XVIII wieku stanowi serce miasta. Można tu spotkać wiele zabytkowych kamienic.

Zamek Sforców CASTELLO SFORCESCO w obecnej formie powstał w XV wieku na zlecenie Franciszka I Sforcy i pełnił funkcję oficjalnej rezydencji rodu aż do wkroczenia wojsk francuskich. Po upadku Sforców aż do XIX wieku zamek stał się symbolem opresji stacjonujących tam żołnierzy hiszpańskich i austryjackich którzy strzegli porządku w mieście. Obeccnie zamkowe komnaty zmieniono na muzea

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × dwa =