Irena Wiszczor

K A S Z U B Y /Polska/

to region w północnej Polsce. Część Pomorza Gdańskiego. To również region przepiękny i magiczny. Magia tego regionu to piękno wyjątkowych krajobrazów, tajemnic tej ziemi i jej osobliwości kulturalnych.  Własny język, bogata tradycja do tej pory kultuwowana , ogromne umiłowanie przyrody , goscinność gospodarzy tworzą odmienność tego regionu. Kaszuby to trudny do zdefiniowania region. Zasięg i granice historyczne ziem które wchodzą w skład Kaszub były tematem wielu sporów w literaturze historycznej. Nie jest również znana geneza jego nazwy a obecny zasięg terytorialny jest różny w zależności od zródła.

Kaszuby to wiele atrakcji turystycznych,przyrodniczych i architektonicznych. Utworzono wiele parków krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody.Podczas  mojego siedmio dniowego pobytu na kaszubach zwiedziłam  tylko Wdzydzki Park Krajobrazowy, który położony jest w północno zachodniej części Borów Tucholskich  70 km od Gdańska w powiecie kościerskim. Niemal cały teren Parku położony jest w dorzeczu rzeki Wdy. Na jego obszarze występują 53 jeziora. Dominujące znaczenie ma jezioro Wdzyckie stanowi 76% ogólnej powierzchni wodnej Parku.

Liczne zabytki kultury ludowej zdromadzone są w Etnograficznym Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich im. Teodory i Izydora Gulgowskich. Znajdują się tu 50 budowli charakterystycznych dla Kaszub z okresu od XVII do XX wieku. Można podziwiać bogactwo dawnej architektury drewnianej Pomorza wraz z wyposażeniem chałup, karczmy, budynki gospodarcze , warsztaty rzemieślnicze, kościoły itp.

 

« z 3 »

    • Iwonka, 31 października 2020, 01:18

    Odpowiedz

    Czekam na zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziesięć + dwadzieścia =