Irena Wiszczor

Moroko

Dla mnie jest to egzotyczny kraj – odwiedziłam AGADIR i MARAKESZ

Agadir

jest słynnym kurortem położonym nad morzem śródziemnym. Temperatury letnie bywają tutaj bardzo wysokie. Agadir zalicza się do najmodniejszych miast wśród turystów.Piaszczyste plaże, wspaniała pogoda przez cały rok to raj dla urlopowiczów. Agadir przeżył trzęsienie ziemi. Miasto było całkowicie zniszczone. Odbudowano je ale różni się od innych miast Maroka. Widać tu już nowoczesny styl  architektoniczny , nie ma typowego marokańskiego charakteru. Nad Agadirem góruje wzgórze na zboczu którym umieszczono ogromny napis arabski , podświetlony nocą , brzmiący w tłumaczeniu Bóg, Król, Ojczyzna.

Galeria zawiera zdjęcia : Promenada, Hotel gdzie się zatrzymałam, Meczet, Souk Berbere Artisanal, Marina, i inne scenki z życia wzięte.

Maroko-Agadir
« z 2 »

Agadir po trzęsieniu ziemi stracił starą zabudowę chodzi o Medynę i Cytadelę. Po Cytadeli pozostały na wzgórzu tylko ruiny. Medyna aktualnie jest w trakcie rekonstrukcji.

Marakesz

Marrakesz datuje się od XI wieku. Jest jedno z największych miast Maroka. Zabudowa jest bardzo stara , przetrwały niektóre budynki do naszych czasów. Głównym ich budulcem jest tabia. Tabia to czerwona glina. Stare miasto czyli medynę  okrąża mur 19km długości i 5,8m wysokości  jako fortyfikacja. Budulcem oczywiście też była czerwona glina. Dzięki temu kolorytowi  miasto  uzyskało przezwisko ‚RED CITY”. Robi to niezapomiane wrażenie.  Wszystkie stare budowle  mogą poszczycić się pięknymi dekoracjami -ścian,sufitów, mebli. Jakie to piękno, jaka to misterna robota, jaki to artyzm.Nawet restauracja w której jedliśmy kolację mieszcząca się w starej medinie zachwycała freskami. Restaurację tę odwiedzał słynny filmowieć Hitchcock co uwidocznione jest na ścianie/ no nie zbyt widoczne ale można się domyślić/

Główne atrakcje turystyczne to: Medyna, Plac Dżammaa el Fina, Meczet-Księgowych. Badi Palace,Royal Palace,Muzeum of Islamic Art,Ogrody Majorelle.

Podróż z Agadiru była dość długa, po drodze po raz pierwszy zobaczyłam kozy na drzewie.

« z 2 »

Marrakesz -Medyna-Dżammaa el Fina

Medyna to stara dzielnica miasta, mieszczą się tu bazary i główny meczet. Słynny targ  Dżama el Fina  powinnien każdy zwiedzić i należy się tu targować. Targ ten jest również miejscem występów kuglarzy, bębnistów, można tu pohandlować , zjeść i zabawić się.

Medynę okala mur o którym już wspomiałam, posiada on 20 wejść i 200 wież wzdłuż muru . Ten pan na pierwszym zdjęciu to nasz marokański przewodnik.

Ogrody Majorelle

To dzieło malarza Jacques Majorelle. Stworzył swoją siedzibę wraz z przepięknym ogrodem. Sprowadził wiele gatunków roślin z innych krajów. Po jego śmierci, ogród uległ zniszczeniu. Zainteresował się nim  Yves Saint Laurent francuski projektant mody. Odrestaurował jego i przywrócił mu świetność.

« z 2 »

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + osiemnaście =