Irena Wiszczor

WłOCHY – RZYM / ROMA/

Bardzo się cieszyłam z uzyskanej możliwości w moim wieku zwiedzenia RZYMU. Było to moim marzeniem wiedziałam że tego typu wycieczka będzie mordercza dla mnie /dużo chodzenia/. Ale byłam szczęśliwa że moje marzenia się dokonają. Podróż trwała 19 godzin. Trasa przebiegała przez Niemcy, Austrię i Włochy północne do miejsca położonego nieopodal Rzymu tj. 25 km. Było to miejsce położone nad morzem a jej nazwa to FREGENE. Miejsce wybitnie wypoczynkowe

Zwiedzanie Rzymu- bo to był nasz główny cel- dawkowaliśmy stopniowo i każdy w miarę swoich możliwych sił i zainteresowań.

RZYM / ROMA / Nie będę rozpisywać się na temat historii tego miasta – wszystko zawarte jest w wikipedii. Rzym to wieczne miasto. Historia tego miasta trwa od 28 wieków. Dlatego może poszczycić się wspaniałymi zabytkami. Zwiedziłam tylko niektóre z nich te najbardziej atrakcyjne , takie jak – Fontanna di TREVI, Koloseum Colosseo, Pantean, Schody Hiszpańskie, WATYKAN, Kościół Św. Ignacego ,

FREGENE To miejscowość Naszego pobytu , położona 25 km od RZYMU. Jak wynika z zamieszczonych zdjęć dość urokliwa

FONTANNA DI TREVI Najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie. Papież Klemens XII w 1732 roku ogłosił konkurs na nową fontannę. Wygrał projekt Niccolo Salvi . Prace trwały od 1735 do 1776 . Fontanna przypomina fasadę budynku. Centralne postacie fontanny to Okeanos i dwa trytony będące symbolami Kastora i Polluksa. Trevia to imię dziewicy która odkryła zródło wody, wykorzystywane do akweduktu /Acqua Virgo/ który zaopatruje fontannę w wodę.

KOLOSEUM / COLOSSEO/ to Amfiteatr Flawiuszów, wzniesiony w 70-72 do 80 n.e. przez cesarza Wespazjana i Tytusa. Styl – Architektura starożytnego Rzymu

SCHODY HISZPAŃSKIE Styl – rokoko, wzniesione w latach 1723-1725 . Mają 138 stopni , należą do najdłuższych oraz najszerszych w Europie. Na szczycie schodów znajduje się z XVI wieku kościół TRINITA DEI MONTI /Kościół Św. Trójcy/.

KOŚCIÓŁ ŚW. IGNACEGO LOYOLI zbudowany w latach 1626 do 1650. Przepiękna Świątynia barokowa. Wewnątrz znajdują się przepiękne freski i malowidła.

PANTEON to okrągła Świątynia na Polu Marsowym ufundowana przez cesarz Hadriana w roku 125 n.e. Zbudowana na miejscu zniszczonej w pożarze świątyni z 27 roku p.n.e. Panteon poświęcony był bóstwom planatarnym oraz ówczesnego panyjącego cesarza. Od VII wieku jest kościołem Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Panteon jest w kształcie walca o średnicy 43,6 m i takiej samej wysokości pokryty półkulistą kopułą. Wewnątrz znajduje się wiele grobowców między innymi jest grób Rafaela jednego z największych malarzy świata.

« z 2 »

Watykan – Enklawa na terytorium Włoch. Najmniejsze uznane państwo świata pod względem powierzchni. Watykan to siedziba najwyższych władz kościoła katolickiego. Plac Św Piotra jest jak gdyby przedsionkiem Watykanu.Plac ma formem elipsy otoczonej rzędami kolumn. Na jego środku stoi obelisk symbolizujacy triumf chrześcijaństwa. Po obu stronach obeliska są dwie fontanny . Do placu przylega Bazylika Św. Piotra zbudowana w 1506-1626 . Stoi na miejscu starej bazyliki z roku 324 n.e. Po obu stronach bazyliki postawiono posągi przedstawiające postacie Św Piotra i Św Pawła. Przed bazyliką jest ołtarz.

WATYKAŃSKIE MUZEA to prawdziwe skarby światowej sławy, najbogatsze i najczęściej odwiedzane. Na kompleks Watykańskich Muzeów składają się ponad 50 galerii wystaw , kaplica sekstyńska z malowidłami Michała Anioła i Rafaela Brak zdjęć z kaplicy sektyńskiej , filmowanie zabronione

« z 2 »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewiętnaście − 11 =